Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z chatbota po prawej stronie poniżej lub napisz e-mail: sklep@spalinowerury.pl


Wprowadzenie » ARTYKUŁY, PORADY, INSTRUKCJE » Instrukcja - dobór rur komino.

Instrukcja - dobór rur kominowych

Zastanawiasz się nad wyborem przewodu kominowego? Zastanawiasz się czy wybrać 1,5mm czy raczej zapłacić więcej za 2mm? Nie wiesz jaka średnica będzie najlepsza dla Twojego urządzenia? Przeczytaj więc ten artykuł.



Początkowo różnica 0,5mm w grubości materiału pomiędzy 1,5mm a 2mm jest naprawdę duża. 1,5mm nie radzi sobie z wysoką temperaturą prawie tak dobrze jak 2mm. W wyższych temperaturach materiał rozszerza się, a kiedy urządzenie zostaje zgaszone, stygnie i kurczy się. Proces ten zachodzi w kółko, aż do momentu, gdy ścianka przewodu kominowego ulegnie erozji i pęknie. To samo zjawisko występuje, gdy chcąc oddzielić kawałek blachy od siebie, zginamy go nad krawędzią stołu. Blacha zacznie pękać w zgięciu aż do momentu, gdy ją oderwiesz. Z tego powodu do urządzeń takich jak kotły, piece olejowe i piece opalane drewnem o wyższej temperaturze spalania zalecamy przewody kominowe o grubości 2mm. Wytrzymałość jest dwukrotnie większa niż w przypadku 1,5mm. Zalecamy również stosowanie tych przewodów kominowych w miejscach, gdzie dostęp jest słaby i gdzie nie można ich łatwo skontrolować. Trwałość przewodów kominowych wynosi co najmniej 20 lat, jeśli ogrzewamy suchym drewnem, węglem, peletami itp. Przewody kominowe nie mogą tworzyć kwaśnego środowiska, które powstaje w wyniku spalania tworzyw sztucznych i innych odpadów.

Ponadto ważne jest, aby przewody kominowe stale się podnosiły. Dym unosi się stale do góry i powinien mieć jak najmniejszy opór. Idealnie jest mieć jak najmniej kolanek w zespole, gdzie dym musi gwałtownie zmienić kierunek.

Mówiąc o średnicach, średnica czopucha i wlotu do komina nigdy nie może być mniejsza niż średnica czopucha na piecu. Spowoduje to zmniejszenie ciągu kominowego i piec może się dusić, a w najgorszym przypadku zacząć wydzielać zapach do pomieszczenia. Jeśli więc mamy piec z czopuchem 150mm, to idealną sytuacją jest posiadanie czopucha 150mm i również wlotu do komina. Jeśli wlot kominowy będzie większy to nic się nie stanie, ale nie może być mniejszy!

Pamiętaj, aby umieścić otwory czytające w zespole, aby nigdy nie trzeba było go demontować. Idealnie jest umieścić otwory czyszczące w kolanach 90°, jeśli masz dużo łuków. Jeśli nie masz kolanek, w dowolnym miejscu w prostej rurze. Idealną sytuacją jest, gdy można spłukać bałagan w przewodzie kominowym przez komin i do pieca.

To samo dotyczy klap. Jeśli nie masz przepustnicy na wylocie z pieca, zdecydowanie zalecamy umieszczenie jej w montażu. Dzięki przepustnicy można regulować ciąg kominowy, zmniejszając zużycie i jednocześnie zwiększając sprawność pieca. Jeśli planujesz zakup wymiennika ciepła, zdecydowanie zalecamy umieszczenie przepustnicy tuż nad wymiennikiem. Z założoną przepustnicą większość spalin pozostanie w wymienniku ciepła i będzie on przekazywał znacznie więcej ciepła niż gdyby przepustnicy nie było.

Otwory do czyszczenia i przepustnice są zawsze 10 cm od stożkowej krawędzi przewodu kominowego. Dzięki temu w razie potrzeby można skrócić przewody kominowe.


Jeśli szukasz wymiarów, sprawdź Kartę Techniczną dla spalinowe rury.


Istnieją 2 rodzaje okablowania: PO PALENIU i PO WODZIE.

Metoda dymowa stosowana jest w większości pieców, kominków i wkładów, w których do ogrzewania używa się suchego drewna i brykietów.

Metoda po-wodna stosowana jest najczęściej w kotłach opalanych węglem i podobnymi paliwami. Spaliny z kotłów są schładzane w kominie i powstaje ciekły kondensat, który wraca do kotła przez przewód kominowy lub spływa do otworu kominiarza na dole komina. Jest to normalne zjawisko, ale w przypadku złego podłączenia przewodu kominowego, tzn. inną metodą, istnieje ryzyko przesiąkania kondensatu do przyłączy kominowych.

Kominy najczęściej produkowane są z blachy o grubości 1,5 i 2mm. Zwoje blachy są cięte do wymaganej grubości dla danej średnicy. Następnie rozwinięcie jest walcowane na giętarce 2 rolkowej, spawane na maszynie TIG i zaciskane z jednej strony, aby można było wpiąć do siebie przewody kominowe. Następnie odbywa się odtłuszczanie i malowanie na wymagany kolor. Na koniec pakowanie i wysyłka.




INSTRUKCJA OBSŁUGI PRZEWODÓW KOMINOWYCH

Instrukcja montażu i eksploatacji rur spalinowych.

Przewody kominowe są przeznaczone do podłączenia do komina urządzeń grzewczych na paliwa stałe dla temperatur spalin nie przekraczających 400 °C (piece na drewno, kotły na paliwa stałe itp.). Przewody kominowe są przeznaczone do eksploatacji w normalnym środowisku według ČSN 332003.

Przewody kominowe są wykonane z blachy stalowej o grubości 1,5 mm lub 2 mm. Są pokryte powłoką samozapalającą. Powłoka wypala się podczas pierwszego użycia, a pomieszczenie musi być wentylowane od dymów.

Podłączenie przewodu kominowego można wykonać do kominów spełniających wymagania ČSN 734210 i ČSN 734201. Przy montażu przewodu kominowego należy przestrzegać odległości od materiałów palnych określonych w ČSN 061008.

Przewody kominowe wkłada się do spoiny, a następnie obraca na wymaganą stronę.

Montaż od grzejnika do komina musi się lekko podnosić i być jak najkrótszy. Poszczególne części muszą być solidnie zmontowane i zabezpieczone przed poluzowaniem i utratą szczelności przez wiercenie i gwintowanie. W przypadku podłączenia do komina ceramicznego należy zastosować przejście do komina ceramicznego, aby uniknąć uszkodzeń wynikających z różnej rozszerzalności cieplnej obu materiałów.

Konieczne jest utrzymanie czystości (przejrzystości) przewodu kominowego na całej jego długości i przekroju. Czyszczenie należy przeprowadzać równie często jak czyszczenie komina, "kilka razy w sezonie". Należy zaznaczyć, że zgodnie z normą za stan komina i przewodu kominowego odpowiada użytkownik.

Przewody kominowe mogą być przechowywane luzem, konieczne jest umieszczenie ich w suchym środowisku i zachowanie ostrożności przy przenoszeniu, aby nie uszkodzić powierzchni lub nie naruszyć okrągłości. W przypadku niewielkiej deformacji możliwe jest uzyskanie okrągłości poprzez "wyciągnięcie" zdeformowanej części, w razie potrzeby poprzez nacisk. Należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić lakieru.


JAK DOBRAĆ WŁAŚCIWY REDUKTOR?

I wymiar to wylot z pieca --> (Redukcja (1.)/(2.)/(3.)mm) <-- II wymiar to droga do komina, a III to grubość blachy.

Przykładowo, jeśli kupisz redukcję 150/160/1,5mm, oznacza to, że:

1. wymiar będzie wynosił 153mm, aby dopasować redukcję do zwężonej strony rury o średnicy 150mm.

2. wymiar będzie wynosił 159mm, aby dopasować redukcję do niezwężonej strony rury o średnicy 160mm.

3. wymiar to informacja, że reduktor wykonany jest z blachy o grubości 1,5mm.


Utworzony przez system www.sklep-szybko.pl

MTY1Y