Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z chatbota po prawej stronie poniżej lub napisz e-mail: sklep@spalinowerury.pl


Wprowadzenie » ARTYKUŁY, PORADY, INSTRUKCJE » Jak dbać o piec na drewno?

Jak dbać o piec na drewno?

Duża liczba osób, które używają pieców na drewno jako jednego z głównych źródeł ciepła, zapomina o ich konserwacji. Często wystarczy bardzo niewiele, aby przedłużyć żywotność urządzenia o lata. Poniżej przedstawiamy więc kilka podstawowych czynności, które należy wykonywać regularnie.



Na początek zdecydowanie musimy wspomnieć o tym, że duży procent dbałości o wkłady kominkowe odbywa się poprzez profilaktykę. A więc zawsze upewnij się na przykład, że w swoim piecu na drewno używasz wyłącznie paliwa dobrej jakości. A więc zdecydowanie nie ładuj do swojego kominka paliwa słabej jakości lub czegoś, co w ogóle nie jest do niego przeznaczone.



Stosowanie odpowiedniego i wysokiej jakości paliwa nie spowoduje niepotrzebnego zakamienienia i zużycia ich elementów.

Jednocześnie należy dodać, że konserwacja pieców opalanych drewnem musi być przeprowadzana przez cały rok, nawet gdy nie są one używane przez dłuższy czas. Nawet gdy nie są użytkowane, mogą ulec zakurzeniu.


Pielęgnacja pieców i przewodów kominowych na drewno

Kominki i wkłady kominkowe powinny być czyszczone przynajmniej raz w roku po sezonie grzewczym lub częściej w zależności od potrzeb, jeśli są eksploatowane przez cały rok. Zależy to od tego, jak często piec jest ogrzewany.

Wszystkie operacje muszą być wykonywane, gdy piec jest całkowicie zimny.

Podczas czyszczenia należy usunąć wszystkie osady znajdujące się w czopuchu i komorze spalania.



Czyszczenie przewodów kominowych:

W przewodach kominowych często gromadzi się smoła, która zmniejsza średnicę wewnętrzną przewodu kominowego i zwiększa opory odprowadzania spalin. Może to powodować mniejszy ciąg w kominie i zmniejszać zdolność spalania w komorze spalania. W pomieszczeniu mogą również występować nieprzyjemne zapachy.

Jak wspomniano w artykule, przewody kominowe powinny być regularnie czyszczone przez otwory wyczystkowe. Nie można określić częstotliwości tej konserwacji, ponieważ każdy ogrzewa inaczej i używa innych paliw. Zaleca się sprawdzanie przewodów kominowych co najmniej dwa razy w sezonie grzewczym.

Do czyszczenia przewodów kominowych używa się szczotki lub odkurzacza przemysłowego.



Czyszczenie wkładów kominkowych - palenisko:

Pierwszą zasadą jest nie dokładanie niepotrzebnie większej niż zalecana przez producenta ilości drewna.
Piec z trudem radzi sobie z taką ilością. Prowadzi to do komplikacji takich jak wypaczone drzwi, rozpadanie się paleniska i inne usterki.

Podczas czyszczenia paleniska należy je zdemontować.

Jeśli w Państwa piecu są używane luźno włożone ekrany zmiany kierunku ciągu, można je usunąć. Ułatwi to dostęp do przestrzeni nad nimi w kierunku przewodu kominowego.
Wszystkie zanieczyszczenia, sadze i pozostałości popiołu należy wymieść lub odkurzyć z paleniska, ponieważ materiał ten mógłby wchłonąć wilgoć i spowodować korozję.
Czyszczenie (z wyjątkiem szkła) odbywa się bez użycia środków na bazie wody, np. za pomocą stalowej szczotki lub przez odkurzanie.

Wszelkie modyfikacje pieca są niedozwolone.


Czyszczenie szyby w wkładach kominkowych

Szyba w wkładach kominkowych zapycha się sadzą. Dlaczego tak się dzieje?
Najczęstszą przyczyną jest niska temperatura spalania w palenisku, kiedy cały układ nie nagrzewa się dostatecznie.
Problem może być również spowodowany niewystarczającą ilością powietrza do spalania, które zapewnia płukanie szyby i utrzymanie jej w czystości.
Inną przyczyną może być ogrzewanie mokrym drewnem i efekt złych warunków ciągu kominowego.

Istnieje szereg produktów przeznaczonych do czyszczenia szyby w piecach opalanych drewnem.
Generalnie rozpyla się środek do czyszczenia szyb kominkowych na powierzchnię szyby, pozostawia się go na niej i wyciera szmatą lub ręcznikiem papierowym. Podczas rozpylania należy unikać kontaktu z kordami uszczelniającymi, ponieważ może to spowodować ich utwardzenie, a następnie słabe uszczelnienie.

Inną możliwością jest zanurzenie wilgotnej szmatki w zimnym popiele (popiół nie może zawierać zanieczyszczeń takich jak kamyki itp.), a następnie mechaniczne przetarcie szyby. Gdy szkło jest wystarczająco oczyszczone, należy użyć gazety, ręcznika papierowego lub szmatki, aby dokończyć czyszczenie.

Piec należy czyścić dopiero po całkowitym ostygnięciu.



Czyszczenie obudowy zewnętrznej pieców na drewno

Powierzchnia pieca jest chroniona przez powłokę żaroodporną.
Powłoka ogniotrwała nie jest antykorozyjna. Dlatego należy unikać bezpośredniego kontaktu z wodą i innymi środkami czyszczącymi.
Wszystkie powierzchnie należy czyścić wyłącznie miękką, suchą szmatką.
Jeśli konieczne jest pokrycie otartej lub porysowanej powierzchni, zaleca się użycie wyłącznie ognioodpornej farby w sprayu.


Kiedy należy wymienić uszczelki wokół drzwiczek i szyby?

Dobrze jest raz na jakiś czas, na przykład przed zalaniem pieca, sprawdzić uszczelki wokół drzwiczek i szyby.
Jeśli sznur jest rozerwany, stwardniały lub strzępi się, wówczas wskazana jest wymiana uszczelki. Zawsze należy używać sznurów uszczelniających i klejów przeznaczonych do tego celu.

Wadliwy sznur uszczelniający może powodować kilka problemów.
Nie zapewnia on wystarczającego uszczelnienia i wpuszcza powietrze do komory spalania. Może to unieważnić proces spalania i jego efektywność (zwłaszcza z ekonomicznego punktu widzenia, gdy drewno spala się zbyt szybko).
Jeśli sznur jest utwardzony lub ściśnięty, istnieje ryzyko, że będzie zbyt sztywny i tym samym zmniejszy przestrzeń rozprężania. Może to spowodować uszkodzenie szkła przy rozszerzaniu pod wpływem ciepła (szkło może pęknąć).


Kiedy konieczna jest wymiana okładziny z gliny ogniotrwałej lub pojedynczej gliny ogniotrwałej?

Kompletność i stan okładziny ogniotrwałej należy kontrolować w trakcie sezonu grzewczego.
Szczeliny pomiędzy poszczególnymi cegłami ogniotrwałymi służą rozszerzalności cieplnej, aby zapobiec pękaniu cegieł ogniotrwałych i nie wolno ich w żaden sposób wypełniać.
Spękane cegły ogniotrwałe nie tracą swojej funkcjonalności, chyba że wypadną całkowicie. Jeśli jakaś część cegły ogniotrwałej wypadnie, należy ją wymienić.


Smarowanie powierzchni trących i części ruchomych

Części, które podczas pracy są obciążone mechanicznie, podlegają tarciu.
Są to zawiasy drzwi lub mechanizm zamykania, które należy od czasu do czasu smarować smarem wysokotemperaturowym.


Jak często czyścić wymiennik ciepła ciepłej wody?

Nawet wymiennik ciepła ciepłej wody może ulec zanieczyszczeniu popiołem lub smołą, które są izolatorami.

Odpowietrzniki wymiennika ciepła powinny być czyszczone w miarę potrzeb, przynajmniej raz na 3 tygodnie za pomocą stalowej szczotki.
Na zanieczyszczenie wpływa przede wszystkim wilgotność paliwa, sposób eksploatacji (np. praca w trybie ekonomicznym - regulatory powietrza zamknięte) lub sposób podłączenia do instalacji grzewczej.
Zanieczyszczenie wymiennika ciepła może spowodować nadmierne zadymienie komory spalania, a dym może przedostać się do pomieszczeń mieszkalnych. Warstwa zanieczyszczeń może również zmniejszyć wydajność wymiennika ciepła.


Jak często wynosić popiół?

Podstawową zasadą jest, aby zawsze usuwać wystudzony popiół z paleniska (rusztu) komory spalania.
Należy zwrócić uwagę, aby przy wypełnieniu stożka popiołu mniej więcej do połowy, stożek popiołu nie przyrastał zbyt blisko rusztu i nie został on uszkodzony w wyniku przegrzania. Jednocześnie popiół ograniczałby dopływ powietrza potrzebnego do spalania.
Najlepiej opróżniać popielnik po całkowitym wystudzeniu, najlepiej przed zalaniem.
Dobrym narzędziem do czyszczenia popielnika lub paleniska może być również odkurzacz przeznaczony do odsysania popiołu.

Przed opróżnieniem popielnika należy zachować ostrożność, nie może on zawierać żarzących się resztek paliwa, które mogłyby spowodować pożar w pojemniku na odpady.


Przegląd

Państwa piec lub wkład kominkowy musi przejść pierwszą inspekcję zanim zostanie oddany do użytku.

Następnie należy poddawać je przeglądowi co 3 lata. Niedopełnienie tego obowiązku może nie tylko narazić Państwa na mandat, ale również stworzyć problem ubezpieczeniowy w przypadku pożaru.

 

 

 

 

 




Utworzony przez system www.sklep-szybko.pl

ZjE0NmR