Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z chatbota po prawej stronie poniżej lub napisz e-mail: sklep@spalinowerury.pl


Wprowadzenie » ARTYKUŁY, PORADY, INSTRUKCJE » Załadunek i grillowanie szynki

Załadunek i grillowanie szynki

Grillowanie szynek jest dziś modne, mimo że mięso z szynek jest bardzo suche i wymaga bardziej pracochłonnego przygotowania. Lepiej nie grillować szynki bez jej zamarynowania i obsmażenia. Udziec ma 100% przewagę w dużej objętości mięsa dostępnego do spożycia, dlatego nadaje się do grillowania na festynach, weselach, gdzie jest większy ruch jedzenia i gdzie nie ma czasu na pracochłonne okrawanie mięsa, do czego przyzwyczaiło nas grillowanie seleta.

Szynkę należy nabić na szpadki 2-3 dni przed grillowaniem i przechowywać w chłodnym miejscu, gdzie temperatura wynosi 5-10°C. Najpierw jednak należy ją nakłuć! Boczek pokroić na dłuższe frytki, a następnie włożyć do zamrażarki, aby zamrozić.

Umyte, oczyszczone warzywa (marchew, pietruszka) pokroić na frytki. Za pomocą cienkiego noża wkładamy równomiernie do szynki makaron z warzywami i mrożony boczek. Warzywa można pominąć, ale warto się z nimi pobawić, gdyż dodają szynce wspaniałego aromatu i smaku.


Nalewka do spikingu:

1 l wody
1 l oleju
1 łyżka ziaren pieprzu
1 łyżka mielonego kminku
1 łyżka czerwonych ziaren pieprzu
1 łyżka czerwonej ostrej papryki
1 czubata łyżka soli (ok. 2g soli na 1kg mięsa)

Przygotować wywar mieszając wszystkie powyższe składniki, dodać sól w zależności od wagi mięsa i pozostawić do zagotowania. Po ostudzeniu solanki należy ją przecedzić przez drobny durszlak lub ściereczkę, inaczej strzykawka przy nakłuwaniu będzie się zatykać. Następnie nabić szynkę na szpikulec ze wszystkich stron. Piklować tylko jeden dzień wcześniej.

Grilluj mięso na wolnym ogniu przez 8-10 godzin. Pozwól udziec lekko obsmażyć, aż skóra będzie napięta, następnie natnij skórę w regularne romby we wszystkich miejscach, natrzyj marynatą i przyprawami do grilla i zadbaj o regularne obracanie udźca wokół własnej osi jak najwolniej. Można przyspieszyć sprawę owijając udziec w trzy warstwy folii, a następnie grillując go (utopionego w ogniu) przez około 45 minut. Jeśli folia gdzieś się przepali, udziec trzeba ponownie zawinąć. Po zdjęciu folii wystarczy wykończyć skórkę. Drugim sposobem na przyspieszenie pierwszej części grillowania jest okrojenie skóry i części tłuszczu.

Podczas grillowania często nacieramy mięso marynatą, szczególnie po każdym okrojeniu udźca.


Przepis na 2,5 l marynaty do nacierania:
1 l oleju
0,5 l wody
1 l piwa
4 ząbki czosnku
2 łyżki stołowe przyprawy do grilla
2 łyżki stołowe wywaru wołowego (w proszku)
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżeczka vegety

Najlepiej natrzeć grillowany udziec gałązkami jałowca, dzięki czemu mięso zyska przyjemny aromat i ostry smak jałowca.

Jak sprawić, by mięso nie było surowe w środku, a przypalone na zewnątrz? Magia tkwi w stopniowym okrawaniu. Grillowanie udźca wieprzowego staje się doświadczeniem dla smakoszy.

Zaleca się zaprzestanie wcierania marynaty w wieprzowinę na około dziesięć minut przed okrawaniem, w przeciwnym razie marynata może przytłoczyć smak mięsa. Plastry powinny mieć grubość około centymetra i być nie większe niż powierzchnia dłoni. Po wykrawaniu kontynuujemy smażenie, smażymy przez pięć minut, a następnie ponownie smarujemy mięso marynatą.


Utworzony przez system www.sklep-szybko.pl

NzM5OT