Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z chatbota po prawej stronie poniżej lub napisz e-mail: sklep@spalinowerury.pl


Wprowadzenie » ARTYKUŁY, PORADY, INSTRUKCJE » Wentylator do wkładu kominkowe

Wentylator do wkładu kominkowego

Wentylatory do pieców na drewno zapewniają ekonomiczne i wydajne ogrzewanie

Idealny do rozprowadzania ciepła w całym pomieszczeniu

- Oszczędność paliwa drzewnego do 18%.
- Nie wymaga zasilania
- Prędkość obrotowa dostosowuje się do temperatury pieca
- W całości wykonany z metalu - aluminium
- Super akcesorium
- Włącza się samoczynnie w temperaturze od 45°C do 345°C - w zależności od modelu

Wentylator jest przeznaczony do pieców opalanych drewnem. Wystarczy umieścić wentylator na piecu, a uruchomi się on automatycznie pod wpływem ciepła.

Gdy piec ostygnie, wentylator wyłączy się automatycznie. Nie wymaga on żadnego zasilania.

Zawiera ogniwo Peltiera, które wytwarza energię potrzebną do zasilania wentylatora za pomocą gorących i zimnych części.


Działanie praw fizyki

Z pewnością zauważyłeś, że temperatura w pobliżu pieca jest często znacznie wyższa niż po drugiej stronie pomieszczenia. Efekt ten nasila się, jeśli pomieszczenie jest większe lub jeśli jest to sąsiednie pomieszczenie, do którego ciepło z pieca dociera w znacznie mniejszym stopniu. Dzieje się tak, ponieważ generowane ciepło ma tendencję do unoszenia się w górę i pozostawania tam, powodując nieregularny rozkład temperatury w budynku.


Co z tym zrobić?

Rozwiązanie jest dość proste. Aby równomiernie rozprowadzić uzyskaną temperaturę nie tylko w pomieszczeniu wyposażonym w kominek, ale także w innych pożądanych częściach domu, wystarczy rozprowadzić ciepło za pomocą wentylatora.

Odpowiednio zaprojektowany i prawidłowo zainstalowany wentylator do pieca na drewno sprawia, że przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach jest komfortowe i pozwala na wykorzystanie energii generowanej przez piec do absolutnego maksimum. Dzięki takiemu rozprowadzaniu ciepła przez wentylatory kominkowe zaoszczędzimy przede wszystkim na kosztach ogrzewania.


Jak to działa?

Zasada działania jest bardzo prosta. Ciepłe powietrze, które jest pobierane lub naturalnie unosi się z pieca lub kominka, jest doprowadzane do wentylatora, który jest wyposażony w moduł termostatyczny. Reaguje on na zmiany temperatury i automatycznie włącza wentylator, gdy temperatura osiągnie 50°C. Wentylator zaczyna równomiernie rozprowadzać ciepłe powietrze po pomieszczeniu, nawet w obszarach znajdujących się poza jego bezpośrednim zasięgiem, takich jak narożniki.

Rosnąca temperatura promieniującego powietrza zwiększa prędkość wentylatora, jego wydajność, a przede wszystkim wynikającą z tego wydajność procesu. Wentylator pieca ogrzewa cały budynek w ten niedrogi sposób bez żadnych dodatkowych kosztów.


Inne zalety wentylatora

Moduł termostatyczny działa w pewnym sensie jak mały generator i dlatego wentylator nie potrzebuje żadnego własnego zasilania do działania. Jego działanie jest automatyczne, uruchamia się przy temperaturze 50°C, a także wyłącza się, gdy temperatura z kominka spadnie poniżej tej wartości. Nie ma zatem żadnych zakłóceń w jego działaniu. Praca urządzenia jest więc bardzo ekonomiczna, a przede wszystkim cicha.


Czym jest układ Peltiera?

Jest to elektroniczny element konstrukcyjny, w którym prąd elektryczny jest generowany, gdy dostarczane są różne temperatury (tzw. efekt termoelektryczny Seebecka). Jest to bezpośrednia konwersja różnicy temperatur na napięcie elektryczne. Zjawisko to polega zatem na generowaniu napięcia, które występuje, gdy występuje różnica temperatur między dwoma różnymi metalami lub półprzewodnikami. Powoduje to ciągły przepływ elektronów, jeśli przewodniki tworzą obwód zamknięty. Wynikowe napięcie jest rzędu kilku mikrowoltów na stopień Celsjusza. Zjawisko to jest wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej bezpośrednio z ciepła lub tam, gdzie mamy źródło ciepła lub gradient temperatury.


Prawidłowe ustawienie wentylatora

Wentylatory mogą być używane w zasadzie do każdego rodzaju grzejnika, tj. pieców (nawet konwencjonalnych pieców metalowych lub kaflowych), kominków, obudów kominkowych, a nawet praktycznych pieców na drewno. Konieczne jest jedynie ich prawidłowe umieszczenie. Idealnym miejscem do montażu jest dolna część blatu pieca.

Jeśli jednak potrzebujesz innej lokalizacji z powodu braku miejsca, możesz również kupić specjalne wentylatory, które można przymocować do przewodu kominowego za pomocą magnesu.



Jakość i bezpieczeństwo

Wentylatory kominkowe wykonane są z bardzo wysokiej jakości materiałów, które zapewniają ich długą żywotność i całkowicie bezobsługową pracę urządzenia. Materiały te są również w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury, które powstają w wyniku ogrzewania, do około 345°C. Wyższe temperatury mogą już mieć wpływ na materiał wentylatora. Dlatego dla większego bezpieczeństwa można wybrać wentylatory wyposażone w pasek bimetaliczny.

Taki pas jest pomysłowo umieszczony w dolnej części wentylatora i po przekroczeniu maksymalnej tolerowanej temperatury wentylator jest podnoszony i bezpiecznie chłodzony.

Z pomocą wentylatora pieca można łatwo osiągnąć doskonałe uczucie ciepła we wszystkich niezbędnych pomieszczeniach domu bez żadnych ingerencji konstrukcyjnych i modyfikacji. Zwiększy to ostateczną wydajność pieca i pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.



Utworzony przez system www.sklep-szybko.pl

YTlhYTg