Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z chatbota po prawej stronie poniżej lub napisz e-mail: sklep@spalinowerury.pl


Budowa grilla

Budowa kominka ogrodowego lub grilla również rządzi się swoimi prawami i ważnymi procedurami. Bez nich warunki atmosferyczne, zwłaszcza woda i mróz, mogłyby negatywnie wpłynąć na wygląd i funkcjonalność konstrukcji.



Podstawy

Aby stworzyć solidny grill ogrodowy lub kominek, warto wykopać dół na niezamarzającą głębokość (w zależności od terenu, ok. 60-80 cm), wypełnić go żwirem (jako drenaż) i zabetonować na nim płytę fundamentową lub ramę fundamentową. Ważne jest, aby w tym miejscu nie pozostawała woda. Jeśli zostanie to zbagatelizowane, mróz może przesunąć cały budynek i go uszkodzić.

Albo zbudować ścianę bezpośrednio na betonowej płycie lub ramie, albo ułożyć izolację podobnie jak przy budowie domu. Ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna w przypadku kominków i grilli umieszczonych pod dachem, aby zamurowane części nie pobierały wilgoci z fundamentu.

Wystarczające wymiary wewnętrzne dla konwencjonalnego stałego kominka ogrodowego to 70x50x50 cm (szerokość, głębokość, wysokość).


Jakich cegieł użyć

Do budowy zewnętrznych kominków i grilli nie używamy zazwyczaj zwykłych wypalanych cegieł (ponieważ mają pory, w które może dostać się woda i rozerwać je podczas zamarzania), ale gładkie, nienasiąkliwe, mrozoodporne tzw. cegły licowe. Nadają się też cegły wapienno-piaskowe.

Jeśli użyjemy białych cegieł wapienno-piaskowych (żeby ładnie wyglądały), musimy wyłożyć cegłami ogniotrwałymi te części, które mają kontakt z wysoką temperaturą; białe cegły kruszyłyby się pod wpływem ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest też przecięcie wszystkich cegieł na pół i użycie połówek gliny ogniotrwałej od wewnątrz, a białej na zewnątrz. Ogólnie rzecz biorąc, dotyczy to również cegieł licowych.

Cegły fireclay można również wykorzystać do pokrycia betonowych części budynku, które mogą mieć kontakt z ciepłem; zwykły beton zazwyczaj nie wytrzymuje wysokich temperatur.

Do łączenia cegieł fireclay nie używamy zazwyczaj zwykłej zaprawy murarskiej, ale specjalnej mieszanki fireclay, która sprzedawana jest w postaci sypkiej mieszanki i rozcieńczana wodą.

Do spoinowania używamy zaprawy do spoinowania, która po wygładzeniu daje gładką, jednolitą powierzchnię; należy zwrócić uwagę na to, aby spoiny były precyzyjne i aby do budynku nie dostała się woda.



Ruszt i inne wyposażenie

O rowkach do umieszczenia rusztu lub rusztów myślimy już w trakcie układania muru, ponieważ ich późniejszy montaż byłby bardzo pracochłonny, zwłaszcza gdybyśmy musieli wiercić otwory wewnątrz kominka lub grilla. Rowki najłatwiej jest stworzyć przy wystających cegłach. Podobnie musimy przewidzieć miejsce na zawiasy i haki.



Nie należy umieszczać rusztu grilla, a zwłaszcza rusztów zbyt nisko, aby uniknąć nienaturalnego zginania się podczas pracy.



Przy budowie grilla nie należy zapominać o odpowiednio dużym schowku.

Nawet kominek ogrodowy musi mieć ciąg, aby spaliny nie wydostawały się przez otwartą część. Dla normalnej wielkości kominka optymalna wysokość komina wynosi około 2,5 m nad poziomem gruntu; im większy kominek, tym wyższy komin.

Komin solidnego grilla ogrodowego zawsze wykańczamy daszkiem, aby deszcz nie zmywał zanieczyszczeń bezpośrednio na ruszt grilla.

Nie budujemy zazwyczaj kominków ogrodowych, które mają być jednofunkcyjne, czyli tylko do patrzenia na płonący ogień lub tylko do ogrzewania. Zawsze dodajemy rowki do włożenia rusztów do grillowania lub uchwyty na igły do grillowania.

Lepiej jest, gdy zarówno kominek, jak i grill mają ruszt jako palenisko, przez który popiół może spadać do popielnika. W naszym sklepie oferujemy kompletny zestaw popielnika z ramą i rusztem. Przyczynia się to do lepszego spalania i czystszej pracy.

W bezpośrednim sąsiedztwie solidnego kominka ogrodowego, ale przede wszystkim grilla, podłoże wymaga wyłożenia płytkami lub innego wzmocnienia. Trawnik lub piasek nie wystarczy - w rzeczywistości podczas użytkowania będzie miało miejsce wiele deptania, a trawnik stanie się błotnistym podłożem, a w piasku pojawiłyby się nierówności.



Jakiego drewna używać do ogrzewania

Do palenia w kominku nadaje się drewno takie jak jabłoń, czereśnia, śliwa czy olcha, ponieważ pali się wolniej niż drewno iglaste.

Drewno spalane w kominku nie może pachnieć i wytwarzać gorącego żaru. Musi być zatem optymalnie suche.

Siedząc wokół kominka ogrodowego, stylowo jest dodawać drewno, które wyschło naturalnie, zwykle na zewnątrz pod wiatą.

Drewno miękkie schnie naturalnie w ciągu około jednego roku, drewno twarde do trzech lat. Z doświadczenia chałupników wynika jednak, że drewno twarde potrzebuje nawet pięciu lat, by nabrać prawdziwie "paleniskowych" właściwości.

Jeśli z surowo łupanego drewna robimy wyżłobienia lub stosy do suszenia, nigdy nie przykrywamy całości tworzywem sztucznym. Odparowana woda wytrąca się na plastiku i spływa z powrotem do drewna. Powietrze musi swobodnie przepływać przez wiązkę lub stos przez cały proces suszenia.




Utworzony przez system www.sklep-szybko.pl

YjczZmY4M