Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z chatbota po prawej stronie poniżej lub napisz e-mail: sklep@spalinowerury.pl


Wprowadzenie » ARTYKUŁY, PORADY, INSTRUKCJE » Jak wybrać piec na drewno?

Jak wybrać piec na drewno?

Piec opalany drewnem przekształca każdą przestrzeń w przytulny i zachęcający dom. Niezależnie od tego, czy zamierzasz używać go jako głównego czy dodatkowego źródła ciepła, zawsze doda on magicznej atmosfery Twojemu domowi. Ponadto, dzięki szerokiej gamie rozmiarów, mocy, obsługiwanych paliw i wzorów, znajdziesz odpowiedni piec do niemal każdego wnętrza.

Przed wyborem pieca na drewno musimy zrozumieć, czego tak naprawdę od niego oczekujemy i jaki piec będzie odpowiedni do naszych celów.



1. rodzaje


Piec na drewno może być jedynie dodatkiem aranżacyjnym i służyć do ogrzewania jednego pomieszczenia, lub może być wykorzystywany jako główne ogrzewanie całego domu.

W zależności od sposobu ogrzewania można wybierać spośród kilku rodzajów. Większość produktów pozwala na wykorzystanie do ogrzewania paliw stałych. Mniejsza liczba piecyków działa w połączeniu z energią elektryczną lub gazem.

Oferowane przez nas piece zostały zaprojektowane i wykonane do ogrzewania drewnem i brykietem drzewnym. Dlaczego nie produkuje się pieców na węgiel brunatny lub czarny, zapytacie? Dlatego, że węgiel podczas spalania dymi i smoli, a co za tym idzie bardzo brudzi szybę, cały piec i komin. Trzeba je znacznie częściej czyścić.


Z wymiennik ciepłej wody

Piec ten spełnia klasyczną funkcję kotła grzewczego. Można je podłączyć do grzejników i ogrzewania podłogowego i wykorzystać do ogrzewania całego domu. Wymiennik dostępny jest w 2 rodzajach:

Gorąca woda - podgrzewa wodę, która następnie jest rozprowadzana do grzejników lub elementów grzewczych.

Gorące powietrze - piec ogrzewa powietrze, które wpływa do pomieszczeń poprzez wentylatory, ten sposób ogrzewania jest szybszy.


Bez wymiennik ciepłej wody

Piece bez wymiennika ciepła ogrzewają pomieszczenie własnym płaszczem. Ta metoda zapewnia naturalne i równomierne ogrzewanie.


Inne rodzaje to na przykład piec na drewno z piekarnikiem lub piec na paliwo stałe, który może być odpowiedni do domku letniskowego.



2. Wydajność

Jednym z najważniejszych wskaźników, według których wybieramy piec na drewno jest wymagana wydajność.

Należy zrozumieć ile m3 pieca będzie trzeba ogrzać. Ogólnie rzecz biorąc, 1kW mocy pieca pozwoli na wygodne ogrzanie 20 m3 powierzchni mieszkalnej w starym budynku, dla nowych budynków moc wynosi 1 kW na 40 m3. Powinniśmy również zwrócić uwagę na otoczenie, w którym znajduje się budynek.

Dobrym pomysłem jest konsultacja z ekspertem, który może również określić straty ciepła i różne czynniki, które mają duży wpływ na zapotrzebowanie mocy pieca.

Nie jest dobrym pomysłem myślenie w kategoriach: większa moc oznacza lepsze ogrzewanie. Moc pieca powinna być wprost proporcjonalna do wielkości pomieszczenia lub pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Jeśli kupisz piec o zbyt dużej mocy, nie będziesz mógł ogrzewać do pełna, ponieważ pomieszczenie będzie zbyt gorące, więc będziesz musiał dławić piec. Prowadzi to do słabego ogrzewania, gdy piec zaczyna smolić. Smoła gromadzi się wtedy na drzwiczkach, ale głównie w rurach, przez co piec jest słabym grzejnikiem, a osady smoły mogą zapalić się jeszcze łatwiej niż sadza. Z kolei niewymiarowy piec nie ogrzeje przestrzeni, więc będziesz ciągle dokładał do pieca i przegrzewał go. W takim przypadku może dojść do uszkodzenia pieca poprzez pęknięcie poszczególnych części.

Ale jak już pisaliśmy, skonsultuj się z fachowcem.


3. Czy potrzebuję zewnętrznego nawiewu powietrza?

Zewnętrzny dopływ powietrza jest potrzebny przede wszystkim w nowych budynkach, zwłaszcza w domach pasywnych, gdzie zagwarantowana jest wysoka szczelność. W starszych domach i budynkach nie jest to tak konieczne, ponieważ powietrze potrzebne do idealnego spalania jest zabierane przez nieszczelności w oknach i drzwiach.

W przypadku, gdy mamy kominek lub piec z podwójną obudową i powietrze ma być rozprowadzane do sąsiednich pomieszczeń, konieczne jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz, aby nie dopuścić do powstania podciśnienia w pomieszczeniu. Powietrze to doprowadzane jest najczęściej pod kominek przez podłogę lub przez przebicie z sąsiedniego pomieszczenia lub piwnicy. Do doprowadzenia można wykorzystać kwadratowe kanały w podłodze lub aluminiowe rury elastyczne.


4. Lokalizacja pieca

Jedną z rzeczy, którą powinniśmy odpowiednio przemyśleć jest lokalizacja pieca. Od tej lokalizacji zależy na przykład wielkość pieca.

Pamiętajmy i nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa:

Piec powinien stać na niepalnym materiale, a przed komorą spalania mieć płytę na wypadek, gdyby podczas palenia wypadł żar lub polana. Blachy pod piecem są idealnym rozwiązaniem, dobrym wzorniczo i korzystnym cenowo.
Pamiętaj, że piece opalane drewnem mogą ważyć nawet 200 kg. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie ich w podłodze budynku, to ich ciężar może spowodować poważne problemy z konsystencją stropu. Urządzenie musi być umieszczone na solidnej podstawie o odpowiedniej nośności.


5. Jaki piec jest odpowiedni do ciągu mojego komina?

Upewnij się, że komin, którym dysponuje Twój budynek, jest w stanie obsłużyć moc wybranego przez Ciebie pieca. Najdokładniejszym sposobem, aby się o tym przekonać jest zlecenie pomiaru ciągu kominowego profesjonalnemu kominiarzowi lub firmie do tego powołanej. Aby komin funkcjonował prawidłowo, musi być zachowana efektywna wysokość komina, która w przepisach jest określona na 5 m. Ważna jest również długość i średnica przewodu od pieca do komina, która nie może być większa niż jedna czwarta całkowitej wysokości komina.


6. Materiał

Materiał wykonania ma duży wpływ na wygląd, można dostać zarówno nowoczesne jak i klasyczne piecyki w stylu retro. To zależy od tego, gdzie piec jest umieszczony i jaki styl preferujesz.

Często przy wyborze można spotkać się również z połączeniem różnych materiałów. Dzięki temu można skorzystać z zalet każdego materiału.

- Piece ceramiczne i kaflowe
- Piece żeliwne
- Piece stalowe
- Materiały łączone




Przed zakupem pieca na drewno dobrze jest skonsultować się z ekspertem, który doradzi Państwu, jakiej wydajności pieca potrzebują Państwo do swojego domu. Chętnie pomożemy Państwu w wyborze.

 


Utworzony przez system www.sklep-szybko.pl

MWNlZGI5ZT